Vítáme vás na Coclea
košík

0 Kč

Inspirace z ulity

Tradice lněných materiálů

Tradice lněných materiálů

Lidé si vždy vyprávěli o tom, že len má zázračné vlastnosti, přináší štěstí, zdraví a chrání před zlými silami....lněné materiály představují návrat k  přírodě.
Len má mnohostranné využití a jeho zpracování je ekologické. Každá část této krásné a velmi užitečné rostliny s modravým kvítky má své uplatnění.  Pro výrobu lněných tkanin se využívá pouze 10% rostliny, zbývající části se téměr beze zbytku zpracují např. semena lnu obohatí naše zdraví v podobě olejů či samotných semínek, které jsou velmi prospěšné pro naše zažívání.

Pěstováním a zpracováním lnu se zabývá téměř celý svět, přestože pěstování a získávání lněných vláken je mnohem dražší, než je tomu například u bavlny. Mezi hlavní producenty lnu patří Francie, Belgie a Holandsko.
Lněné ložní prádlo a bytové textilie jsou vyhledávaným zbožím, na světových výstavách se dostávají do popředí zájmu. Přes svou dlouhou tradici (či právě pro ni) je len i v současné době celým světem uznáván za vlákno klasické a módní. Kolekce lněných bytových textilii mohou být vhodným doplňkem jak pro tradiční interiéry s nádechem venkova, tak i pro interiéry čisté, moderní a minimalisticky pojaté. Lněné tkaniny v interiéru ve spojení s přírodními materiály jako jsou kámen a dřevo, vytváří jedinečný soulad a harmonii.

Lněná vlákna se získávají ze stonků rostlin celou řadou speciálních technologických postupů. Jen pro představu složitého procesu získávání vláken uvádíme některé operace, kterými musí len projít, než se z něj vůbec začne tkát. Vzpomeňte si na milou, nám všem dobře známou pohádku „Jak krtek ke kalhotkám přišel“ ....
Nejprve se stonky drhnutím zbavují listí, máčení nebo rosení rozpustí pektózu, která spojuje vlákna s dřevovinou stonku, lámáním a potěráním se drtí dřevovina a odděluje se koudel od dlouhých vláken, vochlováním se svazky lnu rozdělí a zároveň se odstraní hrubá a krátká vlákna. Lněná vlákna se spřádají v příze různých jemností a kvalit. Nejjemnější příze jsou spřádány za mokra.

Dříve se chudý lid oblékal jen do tkanin ze lnu. Len byl všudypřítomným společníkem i v domácnostech. Ložní prádlo, utěrky, ubrusy, přehozy i závěsy na oknech – vše bylo převážně ze lnu.
Lněné materiály jsou krásné a čisté na pohled a svými vlastnostmi jsou jedinečné. Patří mezi nejstarší, nejkvalitnější a nejpevnější přírodní tkaniny. V létě i v zimě je lněné plátno měkké, příjemné na dotek chladí i hřeje, v interiéru zlepšuje akustické vlasnosti místností a nezaměnitelné je i svým přirozeným pomačkaným vzhledem. Předsudky o nepříjemnosti či tvrdosti lněných materiálů jsou snad již překonány. Lněné plátno je zpracováváno do nejrůznější hustoty a jemnosti. Každý si dnes z nabídky lněných materiálů může vybrat od zcela jemných (ložní prádlo, dekorační polštáře) až po režné (závěsy, rolety), kdy může hrubá struktůra a viditelná, plátnová vazba být záměrem a žádoucím efektem v interiéru.

Kolekce lněných bytových textilií jsou elegantní  a nadčasové.  Neocenitelnou službu vykonávají lněné výrobky v kuchyních a při stolování. Čistě lněné ubrusy a prostírání vytvářejí skutečně ojedinělou atmosféru v nejrůznějších stylech. Lněné utěrky jsou neocenitelným pomocníkem, na nádobí nezanechavájí nežádoucí stopy vláken.

I v ložním prádle má len své místo. Kolekce ložního prádla  jsou nabízeny v šikoké škále barev, s vysokou jemností zpracování. Ložní prádlo je stále velmi často převážně z bavlny nebo ze směsi bavlna–len, ale čistý len patří v luxusní oblasti k nejušlechtilejším materiálům, který stylovost interiérů znásobí a vhodně doplní.

Líbí se nám citace o lnu jednoho zahraničního ústavu přírodních vláken:
Len činí tě zdravým, pěkným a šťastným“ tato věta by se mohla stát mottem pro všechny, kteří milují len ve své blízkosti stejně jako my!