Len, len a ještě jednou len

Len, len a ještě jednou len

Len, len a ještě jednou len

Len patří k českým zemím od nepaměti. Lidé si vždy vyprávěli o jeho skvělých vlastnostech, schopnosti přinést štěstí a zdraví a ochránit před zlými silami. Vedle vlny patřil po staletí k hlavním zdrojům kvalitních tkanin. Je to dar přírody, který v současnosti zažívá renesanci. A protože milujeme přírodu a vše co nám přináší, dbáme na udržitelný rozvoj a ekologii. Len je pro nás v bytovém textilu nezaměnitelný jak pro svůj vzhled tak vlastnosti. Jeho využití je tak široké, že by vydalo za samostatný článek, ale pro nás je důležité právě to, že jeho zpracování je ekologické a z modrokvěté rostlinky se využije každý kousek. Na výrobu samotných tkanin se použije jen asi 10 %, ale velkým darem jsou i jeho semínka, která mají blahodárný vliv nejen na naše zažívání, ale i vlasy nebo nehty.

Historie tomu chtěla, že česká tradice téměř zanikla, ačkoliv svého času jsme byli „lněná velmoc“. Zdá se ale, že se blýská na lepší časy, a len se na naše pole, do našich domovů i šatníků zase vrací. V současnosti jsou ale největšími producenty Francie, Holandsko, Lotyšsko nebo Belgie. Právě za hranicemi hledá Coclea to nejlepší, abychom vám mohli nabídnout špičkové bytové textilie, doplňky nebo ložní prádlo. A jsou to hlavně bytové textilie, které dotvářejí domov dle osobnosti jeho majitele. Len se hodí ke každému stylu. Ať je váš interiér venkovského stylu nebo moderně minimalistický, len mu zkrátka sluší.

 

Ale cesta od květinky k závěsu není vůbec snadná. Vzpomeňte si na milou, nám všem dobře známou pohádku „Jak krtek ke kalhotkám přišel“. Pamatujete? Stonky se nejprve drhnutím zbavují listí, máčení zase rozpouští pektózu, která spojuje vlákna s dřevovinou stonku, následuje lámání a potěrání (ano je to zvláštní slovo), které drtí dřevovinu a odděluje koudel od dlouhých vláken a nakonec vochlování svazky lnu rozdělí a odstraní hrubá a krátká vlákna. Pak teprve přijde na řadu spřádání na samotné příze. Věděli jste, že ty nejjemnější vznikají za mokra? Jak vidíte, cesta to opravdu není snadná, ale copak někdy ke skutečné kvalitě taková vede?

Co všechno nás na lnu fascinuje:

  • že je krásný na pohled a příjemný na dotek
  • že nosí štěstí, krásu a zdraví
  • že má neskutečně široké využití – od hrubších forem například na závěsy, přes jemnější vhodné pro kuchyňské doplňky, až po velmi jemný používaný na povlečení nebo oděvy
  • že patří mezi nejstarší a nejpevnější tkaniny na světě
  • že chladí i hřeje
  • že zlepšuje akustické vlastnosti prostor
  • že je elegantní, nadčasový a trvalý (nu řekněte, vydrží obyčejná bavlněná utěrka 100 let jako ta lněná, co máte po prababičce?)
  • a že se nikdy neokouká!

My v Coclea jsme přesvědčeni, že investice do kvality a krásy, která vydrží celý váš život, se vyplatí.

Len je zkrátka in a my rozhodně nejsme pozadu. A co vy?

 

PŘIDAT KOMENTÁŘ